Armed Struggle Conference / 23-25 November 2016

THE POLITICS OF ARMED STRUGGLE IN SOUTHERN AFRICA
23-25 November 2016, University of the Witwatersrand
(Venue: John Moffat Building and Extension Building, East campus)

PROGRAMME
Wednesday 23rd November
Event: Registration Time: 15:00 – 17:30 Venue: Foyer – John Moffat Building

OPENING PUBLIC DIALOGUE: ‘The Armed Struggle: Was it Worth It?’ Time: 18:00 – 19:30 Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Speakers: Dumiso Dabengwa, Terry Bell, Ayanda Dlodlo

 

Thursday 24th November 
Time: 08:30 – 9:00 Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Welcome and opening remarks 

Time: 9:00 – 9:45 Venue: Dorothy Suskind Auditorium  First keynote address Jocelyn Alexander: ‘Storied Wars: Personal Narratives and Liberation Struggle Histories’
Time: 9:45 – 10:30 Venue: Dorothy Suskind Auditorium  Second keynote address: ‘The Hero & the New Intellectual: Writing and the Armed Struggle’ Mandla Langa

Time: 10:30 -10:45 Venue: Dorothy Suskind Auditorium Comments & questions

Time: 10:45 – 11:15 Venue: Foyer – John Moffat Building  Tea & Coffee 

Time: 11:15 – 12:25  PARALLEL PANELS 1-2-3-4

Panel 1: Strategic and tactical turning points in South Africa’s liberation struggle (part 1) Venue: John Moffat Building Room A2

1. Z.Pallo Jordan and Mac Maharaj: ‘South Africa and the Turn to Armed Resistance’

2. Simon Stevens: ‘The “turn to armed struggle” and the “turn to sanctions”, 1960-1969’

3. Dale McKinley: ‘Umkhonto We Sizwe: A critical analysis of the armed struggle of the African National Congress’ Chair: Tshepo Moloi

Panel 2: Film Screening: Dieci Giorni con i guerriglieri del Mozambico Libero (Ten Days with the Guerrillas in Mozambique’s Liberated Areas) (Dir: Franco Cigarini, 1972), Introduced by Chiara Torcianti Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building

Panel 3: Patriotic History and the Politics of Memory in Namibia and Zimbabwe Venue: John Moffat Extension Building Room 001

1. Joseph Mujere, Joost Fontein and Munyaradzi Elton Sagiya: ‘”Those who are not known, should be known by the country”: Patriotic history, liberation heritage and the politics of recognition in Gutu district, southern Zimbabwe’

2. Henning Melber: ‘Armed Liberation Struggle and the Post-colonial narrative in Namibia’

3. Samukele Hadebe: ‘Challenges in Memorializing ZPRA Legacy’ Chair: Jocelyn Alexander
Panel 4: Military veterans post-liberation Venue: John Moffat Extension Building Room 101

1. Wonga Bottoman: ‘The impact of the negotiated settlement on liberation forces soldiers in South Africa’

2. Frederick Sadomba: ‘Psycho-social strains of Transition for Zimbabwean Excombatants and its Effect on Peace-building and Post-conflict Recovery, 1980 – 2016’

3. Zandisiwe Radebe: ‘Negotiated out of existence: Fanonian mediations on APLA and AZANLA combatants’

4. Fumani Mthembi: ‘From Commissar to Obscurity: The Role of Disorganisation in The Struggle for Liberation’ Chair: Judy Seidman

Time: 12:45 – 13:45 Venue: Foyer – John Moffat Building  Lunch

Time: 13:45 – 15:15 PARALLEL PANELS 5-6-7-8

Panel 5: Strategic and tactical turning points in South Africa’s liberation struggle (part 2) Venue: John Moffat Building Room A2

1. Patrick Mangashe: ‘The armed struggle, the underground and mass mobilisation in South Africa’s border region between 1986-1990 through the experiences of MK cadres’

2. Nkululeko Mabandla: ‘The 1980s student movement and South Africa’s armed struggle’

3. Koni Benson & Asher Gamedze: ‘Re-politicising armed struggle: Notes towards an investigation’ Chair: Sue Rabkin

Panel 6: Biography and Histories of the Armed Struggle Venue: John Moffat Building Rooms A3

1. Tshepo Moloi: ‘”You have to think of tomato sauce”: The life and times of Thembuyise Simon Mndawe, and MK cadre’

2. Christian Williams: Exile Biography and Un-National History: The Story of Kaufilwa Nepelilo’

3. Hugh Macmillan: ‘Jack Simons and armed struggle’

4. Miguel Junior: ‘Agostinho Neto and the armed struggle in Southern Africa (Angola, 1961-1979) Chair: Arianna Lissoni

Panel 7: The Media and Representations of the Armed Struggle Venue: John Moffat Extension Building Room 001

1. Ishmael Makanyisa: ‘The role of the media during the liberation struggle in Zimbabwe from 1966 – 1979’

2. Naitsikile Iizyenda: ‘Defending South West: Paratus and the Power of Persuasion’

3. Garrett Eriksen: ‘Stories, Shadows and Dust: A filmmaker’s experience documenting the stories of SADF veterans of the South African Border War’

4. Ali Khangela Hlongwane: ‘The Place, Image and Legacy of the Azanian People’s Liberation Army (APLA) as reflected in Azania Combat in contrast to the Truth and Reconciliation Commission (TRC) report’ Chair: Omar Badsha

Panel 8: The Armed Struggle in Poems Venue: John Moffat Extension Building Room 101

1. Helen Douglas: ‘Need I Remind Anyone Again’?

2. Benny Moyo

3. Makhosazana Xaba Chair: Barry Gilder

Time: 15:15 – 15:45 Venue: Foyer – John Moffat Building  Tea & Coffee 

Time: 15:45 – 17:15  PARALLEL PANELS: Panels 9-10-11-12

Panel 9: Gendering the Armed Struggle Venue: John Moffat Building Room A2

1. Jefferson Ndimande: ‘The Subaltern Speaks: ZPRA Women Combatants and the Liberation War in Zimbabawe’

2. Jonna Katto: ‘Beautiful Mozambique Haptics of belonging in the life narratives of female war veterans’ Chair: Anne Heffernan

Panel 10: Counterinsurgency and ethnic politics within the armed struggle Venue: John Moffat Building Room A3

1. Garth Benneyworth: ‘Bechuanaland’s aerial pipeline: State surveillance, repression and counter-insurgency, 1960-1964’

2. Lennart Bolliger:  ‘The Post-War Life Trajectories and Historical Narratives of Black Namibian and Angolan ExKoevoet and 32 Battalion Members’

3. John Mwangi Githigaro: ‘(Re)visiting the Impact of Ethnic Divisions in the Armed Struggle in Zimbabwe’

4. Calisto Samuel Remedios Baquete: ‘Genesis of Movements of opposition to Frente de Libertação de Moçambique (FRELIMO) in period from 1960 to 1994. The case of COREMO’ Chair: Saneze Tshayana

Panel 11: Film Screening: The Routes to Freedom (presented by Anton Fisher & Patrick Ricketts) Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building

Panel 12: Art and Music in the Armed Struggle Venue: John Moffat Extension Building Room 101

1. Judy Seidman: ‘”National Liberation is necessarily an act of culture”: Visual art of the armed struggle in Southern Africa’

2. Retha Langa: ‘An unruly counter-movement to the armed struggle: The revival of song as a weapon in contemporary South Africa’

3. Paolo Israel: ‘Mueda Massacre: the Musical Archive’

4. Rithuli Orleyn: ‘Banished Struggle Memories Archived In Sound: Amagwijo As Discourse’ Chair: TBC

PUBLIC DIALOGUE: ‘Fighting on Two Fronts: Experience and Practice of Gender Struggle within the Armed Struggle in Southern Africa’ Time: 18:00 – 19:30 Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Speakers: Thenjiwe Mthintso, Raymond Suttner, Makhosazana Xaba, Graca Machel (TBC) Chair: Judy Seidman

 

Friday 25th November

 
Roundtable discussion 1: Socialist internationalism and the armed struggle Time: 9:00 – 10:00 Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Speakers: Piero Gleijeses, Hans-Georg Schleicher, Vladimir Shubin Chair: TBC

Time: 10:00 – 11:30 PARALLEL PANELS 13-14-15-16

Panel 13: Fim Screening: Flame (Dir: Ingrid Sinclair, 1996) Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building

Panel 14: Debates over Non-violence and the Turn to Armed Struggle Venue: John Moffat Building Room A2

1. Robert Skinner: ‘”Ignoring the temper of the people”: the “failure” of non-violence in southern Africa, 1960-1962’

2. Robert Vinson and Benedict Carton: ‘Albert Luthuli, Nelson Mandela, Martin Luther King Jr. and the Use of International Non-Violence in South Africa’s Turn to Armed Struggle’

3. Conrad Chibango: ‘”Let my people go”: a liberation theology perspective of Zimbabwe’s armed struggle’ Chair: Phil Bonner

Panel 15: Mapping the Armed Struggle Venue: John Moffat Building Room A3

1. Godfrey Maringira: ‘”Underground Operations”: Azania People’s Liberation Army guerrillas in South Africa’

2. Dawne Curry: ‘In the space of the Sexwale trial: Alexandra’s internal; underground and its oiling of the machinery’

3. Jephias Andrew Dzimbanhete: ‘Sources about guerrilla activities in the Rhodesian countryside during Zimbabwe’s armed struggle: the case of the Zimbabwe African National Liberation Army (ZANLA) field reports’

4. Asa Mudzimu: ‘Convivialities, violence and deprivation: War and everyday life in guerrilla camps in Mozambique and Zambia’ Chair: Noor Nieftagodien

Panel 16: Pan-African Solidarities and the Armed Struggle Venue: John Moffat Extension Building Room 101

1. Lazlo Passemiers: ‘The PAC and SWAPO’s participation in the “Congo alliance”, 19631964’

2. Joel das Neves Tembe: ‘The anti-apartheid struggle and Mozambican solidarity’

3. Clinarete Munguambe: ‘Nationalism and Exile in an Age of Solidarity: Military cooperation between ZANU and FRELIMO in Mozambique (1975-1980)’

4. Matteo Grilli: ‘Nkrumah’s role in the armed struggle in Southern Africa (1960-1966)’ Chair: Mandla Langa

Time: 11:30 – 12:00 Venue: Foyer – John Moffat Building Tea & Coffee 

Time: 12:00 – 13:00  Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Roundtable discussion 2: The Historiography of MK Speakers: Janet Cherry, Thula Simpson, Ronnie Kasrils Chair: Stanley Manong

Time: 13:00 – 14:00 Venue: Foyer – John Moffat Building Lunch

Time: 14:00 – 15.30 PARALLEL PANELS 17-18-19

Panel 17: Southern Africa’s Armed Struggle and the World Venue: John Moffat Building Room A2

1. Kenneth Tafira: ‘Armed Liberation Struggles in Southern Africa and the Global GeoPolitical Order: South Africa, Zimbabwe, Mozambique and Angola’

2. Benny Moyo: ‘Socialist internationalism and the Zimbabwe People’s Revolutionary Army (ZPRA) – a game-changer’

3. Chiara Torcianti: ‘The struggle continues: Italian reception of the liberation movement in Mozambique’ Chair: Ralph Mathekga

Panel 18: Documenting and Archiving the Armed Struggle Venue: John Moffat Building Room A3

1. Gabriele Mohale: ‘What comes after the struggle?: From the Archive of Ronnie Kasrils’

2. Sylvester Dombo: ‘Running out of time? An evaluation of “Capturing a Fading National Memory Project” in Zimbabwe’

3. Zephanaiah Nkomo: ‘Memorialisation and Archiving the Armed Struggle: The ZAPU/ZPRA Archives’ Chair: Xolelwa Kashe-Katiya

Panel 19: Film Screening: Tribute to the Frontline States (Dir. Barbara King, 2014) Venue: Dorothy Suskind Auditorium

Time: 15:30 – 16:00 Venue: Foyer – John Moffat Building Tea and Coffee 

Time: 16:00-17:00 Venue: Dorothy Suskind Auditorium, John Moffat Building Closing remarks
Time: 17:00 – 18:00 Venue: The Atrium, South West Engineering Building Music and Dance Performance by Massacre de Mueda: Makumbusho (Recollections)

Artistic Director: Moisés Bilali

Stage names, performers names and roles: Nangwona – Atanásio Nhussi – Percussionist, singer, main dancer and choreographer Namakwakwa – Valério Mwale – Percussionist, main singer, choir and choreographer Ngwidile – Maurício Nangonga – Dancer, percussionist, singer and choreographer Ntumissana – Constantino Ntumissana – Dancer, singer and choir
(The performance is supported by an ANT Funding Grant from Pro Helvetia Johannesburg financed by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).)